Video izložbe:https://www.youtube.com/watch?v=3FycK1bDAks
Izložbi su prisustvovali gradonačelnik Grada Đurđevca g.Hrvoje Janči koji je izložbu službeno i otvorio, mons. Dario Paviša , mons. Jan Maria Chen Yean Choong iz Malezije koji je dužnosnik u sekciji za odnose s državama i međunarodnim organizacijama u Državnom tajništvu Svete Stolice, počasni građanin Grada Đurđevca i poznati hrvatski režiser svjetskoga glasa Krešimir Dolenčić, u ime organizatora, predsjednik udruge „Peski-Art Đurđevac“ Franjo Mihočka, ravnateljica i viša kustosica Muzeja Grada Đurđevca Edita Janković Hapavel, mnogi dragi i visoki gosti te mnogobrojni posjetitelji, prijatelji i građani. U glazbenom dijelu programa nastupile su članice Ženskog vokalnog sastava „Katarene“ uz pratnju na klaviru voditelja Ivana Benka.Na početku je prisutne posjetitelje i goste pozdravila ravnateljica Muzeja Grada Đurđevca Edita Janković Hapavel, a potom se prisutnima obratio u ime organizatora predsjednik udruge „Peski-Art Đurđevac“ Franjo Mihočka.Mons. Dario Paviša je zatim govorio o izložbi, jaslicama i značenju izrade i postave jaslica u domovima, naglasivši da je u jaslicama središnja osoba mali novorođeni Isus jer bez njega u jaslicama to bi bio samo običan suvenir dok prave jaslice imaju duboku poruku i značenje. Iz svog pregovora posebno je istaknuo misao „Ili ću naći put ili ću ga napraviti!“ s pitanjem nakon toga za preispitivanje samoga sebe svakoga od nas „Ima li u nama hrabrosti krčiti zarasle putove?“. Izrazio je mišljenje da ima i da upravo jaslice i Novorođeni simboliziraju tu novu nadu , tu hrabrost kojom se vode vjernici koračajući kroz svoje živote. Na kraju je čestitao organizatorima na tome što svojom upornošću ovih deset godina promoviraju i potiču izradu jaslica i na taj način čuvaju i prenose tradiciju i poruke Božića na mlade i buduće generacije.Gradonačelnik Hrvoje Janči istaknuo je važnost čuvanja tradicije i kulturne baštine, izrazivši posebno zadovoljstvo što među publikom ima jako puno mladih. Zahvalio je i čestitao svima na organizaciji ove izložbe, ali i svima na organizaciji svih događanja u Adventu, te kroz cijelu godinu, čestitao svima nadolazeću novu 2025. godinu te proglasio izložbu otvorenom.ŽVS „Katarene“ za kraj za kraj su izvele poznatu hrvatsku božićnu pjesmu „Radujte se narodi“, a kod izvođenja te pjesme bilo je impresivno vidjeti i čuti mons. Jan Maria Chen Yean Choonga kako zdušno na hrvatskom uz „Katarene“ pjeva ovu dragu, poznatu božićnu pjesmu.Na ovoj jubilarnoj 10. izložbi izloženo je 38 originalnih i ručno izrađenih jaslica iz 7 županija i iz Tanzanije, Esvatinija i Kenije, a izrađene su od drveta, gline (keramike), lušćinja (komušine), pravog jajeta i pravih medenjaka, krep papira, tkanine, plodova iz prirode poput češera, žira i sl., te kombinacija prirodnih i recikliranih materijala.Izložba se može razgledati do blagdana sveta Tri Kralja 06. siječnja 2025. u radno vrijeme Muzeja koje je od 8 do 16 sati radnim danom, te 10 do 16 sati vikendom i blagdanom.
PREDGOVOR: Mons. Dario Paviša, tajnik Apostolske nuncijature u Južnoj Africi
Jaslice: trag nebeskog u pozemljarskom
Nedavno sam pročitao prelijepu poruku: Ili ću naći put ili ću ga napraviti. Ima li u nama hrabrosti krčiti zarasle putove? Ima li u nama hrabrosti i sigurnosti, s Bogom graditi nove putove? Povezivati ljudska srca? Puno sam razmišljao o ovom pitanju/pitanjima. Čovjek postaje odrastao, odgovoran, tek kad preuzme na sebe inicijativu, kad počinje biti stvaratelj. Kad ne radi samo ono što od njega očekuju roditelji, obitelj, škola, fakultet, zajednica, društvo. Već kad pred Bogom i u svojoj savjesti ima takvu sigurnost u ispravnost svojih postupaka i djela da ga ne može u datom momentu, datom poduhvatu, poljuljati ništa i nitko, pa makar ostao i sam na vjetrometini ovoga svijeta. Da to nije tako, onda ljudska povijest ne bi nikada upoznala: svetog Ivana Pavla II, svetog Ivana XXIII, svetu Majku Terezu, svetog Maksimilijana Kolbea, blaženog Alojzija Stepinca, službenicu Božju Maricu Stanković, svetog Franju i mnoge druge. A koliko nas ne bi mogli čitati ovaj tekst da nismo imali hrabre očeve i majke, djedove i bake, župnike, učitelje i mnoge druge koji su na svijet, u neimaštini donosili male živote, u strahu prenosili vjeru i hrabro poučavali ne samo znanju nego idealima za koje se mre. A nagrada nije bila plača ili divljenje mase, već često puta trpljenje. No oni su vjerovali u Boga i Bogu, u dobro, u bližnjega, u opće dobro. Vjerovali su u nove putove koje su taracali. Prije točno 10 godina grupa entuzijasta, članova Udruge Peski-Art Đurđevac u suradnji s Muzejom Grada Đurđevca i Turističkom zajednicom Grada Đurđevca, vjerovali su da mogu za Božić učiniti nešto više i započeli s organiziranjem izložbe jaslica pod nazivom Božiću ususret. I taj put se taraca ove godine već jubilarni deseti put u prelijepom Đurđevcu, te je postao dio tradicije i radosno iščekivanje u pripremi Božića na Đurđevačkom području. Iskrene čestitke organizatorima i svim sudionicima. Neka ovaj mali jubilej bude prinos velikom jubileju koji smo slavili prošle godine, 800 godina od prvog uprizorenja živih jaslica koje je upriličio sveti Franjo Asiški 1223. godine u šumi kod Greccija u Italiji. Također ovaj desetogodišnji jubilej prinos je i svetoj, jubilarnoj godini nade 2025. koja se održava od 24. prosinca 2024. do 6. siječnja 2026. Na sam Badnjak papa Franjo će započeti jubilarnu godinu pod geslom: Spes Non Confundit/“Nada ne razočarava”, otvaranjem svetih vrata na bazilici Svetog Petra u Rimu.
Naši preci su kroz povijest izrađivali jaslice. Najčešće u tišini noći, kada su uradili sve obaveze i kućanske poslove. Tako su od jednostavnih materijala, gotovo iz ničega, u tišini skromnih domova, nastajala prava mala umjetnička djela. I ova izložba njeguje upravo tu tradiciju, što je za svu pohvalu i podršku.
Uoči Božića, naše domove zaokuplja posebna, čarobna tišina ljubavi. Na misi polnoćki čitamo riječi proroka Izaije: Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni. Zatim evanđelist Luka nastavlja: A u tom kraju bijahu pastiri: pod vedrim su nebom čuvali noćnu stražu kod svojih stada. Anđeo im Gospodnji pristupi i slava ih Gospodnja obasja! Silno se prestrašiše. No anđeo im reče: »Ne bojte se! Evo javljam vam blagovijest, veliku radost za sav narod! Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin. Kaže dalje anđeo: I evo vam znaka: naći ćete novorođenče povijeno gdje leži u jaslama.«
Ne neki dvor u zlatu i bogatstvu, već jasle. Jasle su bile prva bazilika za Kneza mira. Ta bazilika nije bila ukrašena zlatom i mramorom već slamicom i ljubavlju koja je odisala skladom i toplinom svete obitelji. Izrada jaslica nije samo umjetnost, to je puno više. To je ulazak transcendentnog u ovu našu pozemljarsku svakodnevnicu. Ulazak vječnosti u zemaljsku prolaznost. Iako su jaslice izrađene od krhkog materijala, svatko od nas uprizorenjem Isusovog rođenja, kao da želi zaustaviti ovo prolazno vrijeme i učiniti da vječnost svojim plaštem zaogrne zemlju. Nastavlja evanđelist: I odjednom se anđelu pridruži silna nebeska vojska hvaleći Boga i govoreći: »Slava na visinama Bogu, a na zemlji mir ljudima, miljenicima njegovim!« Ta dramatična, ali u istom trenutku i romantična scena Isusovog rođenja, prikazana u ovim izloženim jaslicama neka i u nama probudi raspjevano srce koje neka dade slavu Bogu i doprinos miru svim ljudima, koračajući Ususret Božiću 2025.
Mons. Dario Paviša,
tajnik Apostolske nuncijature u
Južnoj Africi
POPIS IZLOŽENIH JASLICA I SUDIONICI IZLOŽBE
v JASLICE IZ TANZANIJE –izrađene od ebanovine-iz zbirke mons. DARIA PAVIŠE
v JASLICE IZ ESWANTINIA – izrađene od drveta - iz zbirke mons. DARIA PAVIŠE
v JASLICE IZ KENIJE – Izrađene od lista banane – iz zbirke mons. DARIA PAVIŠE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
v Dječji vrtić „MASLAČAK“, Đurđevac
mentorice: Marija Čupen Tomica i Renata Kovačić
v OSNOVNA ŠKOLA ĐURĐEVAC - Odjeli za učenike s teškoćama u razvoju
KO 7. i 8. razreda – OO4 -Mentorice: Marta Pintarić i Sanja Flajs Vidaković
v Udruga „MALI PRINC“ – Đurđevac
v HORKUD „GOLUB“ - Bjelovar (Izradila Nada Horvatić)
v Kulturna udruga „SVETI MARTIN“- Dubrava (Jaslice potječu iz kraja 19. stoljeća s njemačkog teritorijalnog područja i djelo su nepoznatog majstora.. Na poleđini jaslica montiran mehanizam koji nakon mehaničkog navijanja svira božićnu melodiju)
v Kulturno-umjetnička udruga "MAGDA I LUISA"- Mađarevo
v Udruga „ČUVARICE KULTURNE BAŠTINE“–Kladare
v Udruga „HRVATSKA ŽENA“ – Sveti Ivan Žabno
v UDRUGA ŽENA GRADA ĐURĐEVCA
v Udruga žena „NARCISE“ – Đurđevac ( izradila Nada Marić)
v UDRUGA ŽENA KLOŠTAR PODRAVSKI
v UDRUGA ŽENA GUDOVAC
v ZDRAVKO BENKO – Ferdinandovac
v PERO CIK – Đurđevac
v MLKICA CRKVENAC – Mala Trnovitica
v SANJA ČEREPINKO – Pitomača (udruga „Čuvarice kulturne baštine“-Kladare)
v IVANA DOŠEN - Koprivnica
v MARIJANA FRANJO – Molve
v DAMIR GLAD – Ivančani (Kulturna udruga „Sveti Martin“-Dubrava)
v KATARINA GLAVINIĆ - Đurđevac
v IVANA HADŽIJA – Đurđevac
v ANICA JAKELIĆ – Đurđevac
v SANJA JANDRIJEVIĆ – Sveti Ivan Žabno
v RUŽICA MAGDIĆ - Pitomača (udruga „Čuvarice kulturne baštine“-Kladare)
v MARINA MAKAR - Dubrava
v FRANJO MIHOČKA – Đurđevac
v MARIJA i MLADEN MIKEC - Cubinec
v DRAŽEN MILENKOVIĆ – Dubrava (KU „Sveti Martin“, Dubrava)
v MARTINA MILOŠ – Podravske Sesvete
v MILKA NOVOSEL – Pitomača
v STANKO PADARIĆ – Sveti Martin na Muri
v MARIJA STIPAN - Koprivnica
v ANICA ŠABARIĆ – Đurđevac (iz zbirke – izradila Eleonora Grgac)
v DUBRAVKA TANDARA – Bjelovar
v MAJA VOLARIĆ – Dubrava